Podsumowanie sezonu 2025/26 PLS 1. Ligi: część 1
W piątek 8 maja oficjalnie zakończył się sezon 2025/26 PLS 1. Ligi. Tego dnia został rozegrany ostatni finałowy mecz o złoty medal pierwszoligowych rozgrywek. GKS Katowice pokonał BBTS Bielsko-Biała i po roku przerwy powrócił do najwyżej klasy rozgrywek, czyli PlusLigi. Rozpoczynamy cykl podsumowania tegorocznych rozgrywek PLS 1. Ligi.
W sezonie 2025/26 kibice przez blisko dziewięć miesięcy mogli okazję śledzić rywalizację, aż szesnastu drużyn na parkietach PLS 1. Ligi. W tym gronie znalazł się: BBTS Bielsko-Biała, BKS Bydgoszcz, CUK Anioły Toruń, Karton-Pak Astra Nowa Sól, GKS Katowice, KKS Mickiewicz Kluczbork, KPS Siedlce, KS NECKO Augustów, KS Sparta Grodzisk Mazowiecki, Lechia Tomaszów Mazowiecki, MCKiS Jaworzno, Nowak-Mosty MKS Będzin, PIERROT Czarni Radom, PSG Stal Nysa, PZL LEONARDO Avia Świdnik, SMS PZPS Spała.
Sezon 2025/26 PLS 1. Ligi został zainaugurowany 11 września 2025 roku, po 126 dniach przerwy. W pierwszym meczu o ligowe punkty walczyła drużyna MCKiS Jaworzno oraz PZL LEONARDO Avia Świdnik. Jaworznianie zwyciężyli 3:1, a nagroda MVP powędrowała do rąk Wiktora Mielczarka.
Oficjalnie sezon 2025/26 zakończyło finałowe spotkanie pomiędzy BBTS Bielsko-Biała i GKS Katowice, które zostało rozegrane 8 maja. Katowiczanie zwyciężyli 3:0, a najlepszym zawodnikiem meczu został wybrany Grzegorz Pająk. Katowiczanie wygrali całą finałową rywalizację 3-1 i wywalczyli awans do PlusLigi.
Do fazy play off zgodnie z regulaminem awansowało osiem drużyn: GKS Katowice, CUK Anioły Toruń, Stal Nysa, KKS Mickiewicz Kluczbork, Nowak-Mosty MKS Bedzin, BBTS Bielsko-Biała, PZL LEONARDO Avia Świdnik oraz KPS Siedlce.
Bezpieczną lokatę na koniec sezonu zapewnił sobie natomiast: MCKiS Jaworzno, PIERROT Czarni Radom, Lechia Tomaszów Mazowiecki, Karton-Pak Astra Nowa Sól oraz BKS Bydgoszcz.
Niestety po sezonie 2025/26 z grą w PLS 1. Ligi pożegnały się dwie drużyny beniaminków: KS Sparta Grodzisk Mazowiecki oraz KS NECKO Augustów.
Przedstawiamy pełną klasyfikację po sezonie 2025/26 PLS 1. Ligi:
1. GKS Katowice
2. BBTS Bielsko-Biała
3. CUK Anioły Toruń
4. KKS Mickiewicz Kluczbork
5. Stal Nysa
6. Nowak-Mosty MKS Będzin
7. PZL LEONARDO Avia Świdnik
8. KPS Siedlce
9. MCKiS Jaworzno
10. PIERROT Czarni Radom
11. Lechia Tomaszów Mazowicki
12. Karton-Pak Astra Nowa Sól
13. BKS Bydgoszcz
14. KS Sparta Grodzisk Mazowiecki
15. KS NECKO Augustów
16. SMS PZPS Spała
Najlepszym zawodnikiem całego sezonu został wybrany Grzegorz Pająk, który aż dziesięciokrotnie odbierał nagrodę indywidualną MVP. Na drugim miejscu uplasował się Kamil Maruszczyk z dziewięcioma wyróżnieniami, a na trzecim odpowiednio: Maciej Krysiak, Szymon Romać i Michał Superlak - wspomniany zawodnicy odebrali osiem statuetek.
- Rozegranych zostało łącznie 261 meczów. W fazie zasadniczej 240, a w fazie play off 21.
- Rozgrywki trwały 7 miesięcy i 21 dni (od 11 września 2025 do 8 maja 2026).
- Zawodnicy doznali poważnych 16 kontuzji.
- Średnia liczba widzów na meczu w fazie zasadniczej wyniosła 487.
- Łączna liczba widzów, która obejrzała w halach mecze pierwszoligowych drużyn w fazie zasadniczej to: 116 805.
- Wszystkie zespoły rozegrały łącznie 909 setów w fazie zasadniczej.
- Łączna liczba małych punktów zdobywa przez wszystkie zespoły w fazie zasadniczej: 40 801.




